Yeşilçam İkonu: Filiz Akın

Eski Türk filmlerini kim sevmez ki. Hem ağlatıp hem de sonunda güldüren filmler. Masal olacakken tam, filme çekilmiş gibi hepsi. Zengin kız fakir oğlan, fakir kız zengin oğlan konusunun farklı versiyonları olsalar bile Yeşilçam’ın aslında her filmi ayrı güzel. Tabii bu filmlerde oynayan değerlerimiz de ona keza… Küçüklüğümden beri izlemekten sıkılmadığım, gecenin bir yarısı, pazar günleri ve bazı tatil günlerinde sürekli televizyon karşısında eski Türk filmlerine rastlamayı beklemek bile güzel bir his. Rastlamak ona keza… Aslında artık bunu tesadüften kurtarıp istediğim zaman izleme fikri ise güzel bir haber: puhutv.com sayesinde istediğim zamanlar biraz nostalji yapabiliyorum artık.

Nostalji isteği ile neşelenmek ve Yeşilçam’ın ikonik yıldızlarını inceleyebilme fırsatı ise oldukça keyifli. İşte böyle bir günde Filiz Akın’ı konuk etmek istedim burada. Yeşilçam’ın kolejli kızı, sarışın yıldızı nam-ı diyar Filiz Akın. Annesinin terzi olmasından mıdır bilinmez ama ilk yıllarından itibaren tüm kombinleri ile zarifliğini kanıtlamış ender sanatçılardan. Üstelik tarihin 1962 yılını göstermesi bile tercih ettiği kıyafetleri hiçte yabancı kılmıyor bize. Baştan sona incelediğimde tek abartılı yanı makyajı. Bunun haricinde ayakkabısından takısına, saçından kıyafetlerine kadar şaşkınlıkla dolandım durdum filmlerinin arasında. Zamansız stili ile Filiz Akın Emine filmi ‘nde takılı kaldım.

Filiz Akın Filmleri

Fıstıkçı Emine’nin hikayesi sahnelerin aranan ismine dönüyor filminde. Dönüyor dönmesine de kıyafet seçimiyle filmin başından sonuna kadar adeta günümüz modasına göndermeler yapıyor. Üstelik ekrana kilitlenmemi sadece bu göndermesi ile değil, bir röportajında bu filmindeki kıyafetleri annesinin dikmesinden söz etmesi de sağladı. Hatta Filiz Akın’nın stilini araştırırken bir şaşırtıcı yan daha öğrenmiş oldum Yeşilçam hakkında. Meğer izlediğimiz eski Türk filmlerindeki tüm sinema sanatçıları, oynadıkları tüm filmler için kıyafetlerini kendileri alıyormuş. Bu da o dönemde kazandıklarının neredeyse yarısından fazlasını kıyafete yatırmak zorunda bırakıyormuş. Aslında bu da açıkçası Filiz Akın üzerindeki hayranlığımı arttıran bir neden olmadı desem yalan söylerim. Filmin konusu, Yeşilçam büyüsünü bir kenara bırakıyorum. İşte gözüme çarpıp, aklıma kazınanlar:

Filiz Akın Filmleri

Kısa Paça Tulum

Birkaç sezondur trendler arasında adeta ismini kazıyan tulum modelleri bu sezona kısa paça vurgusu yapıyor. 1972 yılında çekilen filmde bu vurgunun yankıları hemen kendini ele veriyor.

Filiz Akın Filmleri

İspanyol Kol 

Bu sezon kol detayları genişliyor. Geçmişten günümüze yansıması da yine fıstıkçı Emine’nin ilk sahne performansı ile göze çarpıyor.

Filiz Akın Filmleri

Püsküllü Kış

Püskül trendinin bir tek kazaklara sıçramadığı kalmıştı işte oldu. Üstelik bu trend de tıpkı diğerleri gibi aslında yeni değil…
Filiz Akın Filmleri

Yeniden Dönüş

Her sezon balıkçı yaka hortlamasına şahit oluyoruz. Kökü de geçmişe dayanıyor, her kış yeniden kendini giydiriyor.

Filiz Akın Filmleri

Tüm giydikleri ile adeta günümüze ışık tutan Filiz Akın çizmeyi aşıyor ve her hali ile göz kamaştırıyor. Yeşilçam’ın diğer kült film örnekleri için de puhutv.com adresine mutlaka bir göz atın. Peki sizin aklınızı çelen, gözünüze takılan ve her izlediğinizde gülümseten filmler neler?