Sokak Modası: 80’ler

Korkunun hiçbir faydası yok. Aslında çok korkmaya da gerek yok. 80’ler modası geri dönüyor. Artık abartmak serbest oluyor. Hemen gözlerinizi açmayın, şıklığın abartıldığı bir 80’ler hayal edin. Edemiyorsanız da çok üzülmeyin! 

80’li yıllar modası denildiğinde bunu şık, sade, minimalist bir tavırla buluşturmak ilk etapta imkansız gelebilir. Baştan aşağıya renkli, karışık bir stili göz önüne seren 80’ler bu kez usul usul yaklaşıyor ve detaylarla yetiniyor. Tabii ki dört bir yanımızı sinsice saran detaylar! 80’ler modasının 2017 trendleri üzerindeki etkisi yavaş, kararlı ve bence gayet dozunda ilerliyor. Peki 1980’li yılların bağrından koparak gelen parçalar bizi nasıl etkiliyor?

1- Pek yabancısı olmadığımız kaban modelleri

Oversized kabanlar zaten iki sezondur bize eşlik ediyordu. 80’ler modasının ilk geri gelen trendleri arasında yer alan kabanlar, bu sezonda omuzlarımızdan düşmüyor.

2- Karpuz kol ile imtihan

Çok zamandır ortalıkta gözükmeyen sadece podyumlarda karşımıza çıkan karpuz kol bu sezona kararlı bir giriş yapıyor. Sokak modasında da artık yavaş yavaş kendini gösteren volümlü kollar daha modern bir tavırla önümüzü kesiyor.

3- Vatka olmadan asla diyenlere ne mi oldu?

Aslında vatka detayı ile alakalı abartı seçimler yapmadıkça üzerine ne giyersen giy kıyafeti daha zarif bir hale sokan bir etkisi var. Bu salaş, sıradan bir kazakta olabilir, her zaman giydiğimiz trençkotta…

4- Yüksek belin jean inadı

Yüksek bel artık pantolonların vazgeçilmezi. Tabii bizimde…

5- Bir çift file çorap

80’lerin rüküş etkisi diye bahsetmek aslında biraz haksızlık oluyor sanki… Çok gereksiz gibi duran file çorapların bile günlük stillere kattıklarını görmezden gelenlerden misin?

6- Kot kumaşlarda boğulananlarda bugün

Jean on jean devri çoktan gelmişti. Hala denemedin mi?

7- Payet işlemede gündüz kuşağı

Payetlerin gündüz sokaklara kendini attığını unutmamak gerekiyor. Sadece tek detayda aslında çokta güzel duruyor.

8- Canım o babanın ceketi miydi?

Bazen bazı detaylar çok fazla oluyor. Bir iki beden büyük gelen blazer ceketler mesela. İki bedenden fazlası kabul etmeliyiz ki artık hoş durmuyor!

9- Peluşlara tutunmak

Evet gelelim kürk mantoların imitasyon versiyonlarının günümüze yansıması. 80’lerde belki bu imitasyon olarak değerlendirilmese de günümüzde gerçeği nefreti, sahtesi ise hoş bir tarzı destekliyor.

80’ler modasına dair sen hangisini tercih ediyorsun?