Sokak Modası: 70’ler Stil Bileti

2015 sokak modası denildiğinde 1970’ler baskınlığını gocunmadan ortaya koyar. Salaşlığın stillere direk olarak yansımasıyla beraber bohem bir sonuca varmak şaşılası bir durum değildir artık.  Sene 1970’leri gösteriyorsa, tek kural vardır; rahatlık! Hazırlanan kombinler aleni bir şekilde dökülürken yerlere, saçlardan bandana eksik olmaz. Lüks bohemi vazgeçilmez kılan süet ve dantel ayrıntılar ise şık kombinleri doğurur. Hava sıcak, mevsim yaz, günler birbirine karışmış, sokak modası açılıp saçılmış… Hava hadisesi bol güneş, en çok aranan yer gölge, sokak stilleri yolculuğu 70’lere…

İspanyol Paça Pantolon

70’ler stili konusundan taşan ve defalarca popülerliği ele alan ispanyol paça pantolonlar yine her tarza hitap ediyor. Gündüzden geceye adım adım rahat bir geçiş yapmak isteyenlerinde favorisi.

Hem gündüz hem de gece stillerine hitap eden, hem spor hem şık sonuçlar içeren ve içine girdikçe derinleşen bir konunun baş kahramanı. Yırtık jean modasına da artık gönderme yapmadan olmuyor: İki çentik atmayı unutma dizlere!

Sokak Modası: 70'ler

Mini Mini Elbiseler    

1970’li yılların modası denildiğinde caddelerin, sokakların ve hatta her yerin mini elbiselerle dolu olduğu aşikar. Hatta mini tanımının yetersiz kaldığı süper mini olarak adlandırılabilecek düzeylere ulaştığı elbise modelleri, sezonunda da trendleri arasında.

Günden gece yayılan bir stile yardımcı olan elbiseler: Dileyene sadece bol, isteyene  bol desenli…

Sokak modası: 70'ler

Bohem Sahnede

Defalarca önümüze çıkan bohem stil,  konu sokak modasına geldiğinde ve 70’ler ele alındığında yine yolumuzu kesiyor. Renkli, karışık, desenli, salaş ve Yaz ayına yakışır tiril tiril seçimleri ile iyi de yapıyor aslında.

Uzun kısa etekler, elbiseler etnik desenlerle doluyor ve ortaya hem spor hem de şık bir duruşu çıkıyor. Tabii ki de her geçmişten gelende olduğu gibi günümüze uyarlanması da kaçınılmaz oluyor: Her kombine en az iki pencere!

Sokak Modası: 70'ler

Eteklere Düğme İliştir

70’ler ele alındığında sadece uzayıp giden elbise ve etekler yok tabii ki. Mini etek modelleri de tıpkı uzun etekler kadar yükselen trendler arasındaydı, yani tıpkı günümüzde olduğu gibi. Yüksek bel ve mini eteklerin vurgusu günümüzde öne sıralanan düğmelerle yeniden gündemde. Gündemden uzun süre düşeceğe de benzemiyor. Basic tişörtlerle oldukça hoş uyum sağlayan etek modelleri ile sokağın ritmi hızlanıyor: Düğmeleri ilikle ve ilerle!

Sokak modası: 70'ler

Aksesuarlarda 70’ler

Bir tarzın temel taşı kullanılan aksesuarlarla belirginleşir. Güne, geceye, ortama göre farklılaşan aksesuar seçimleri, kıyafetin tamamlayıcısıdır. Sade bir elbisede kullanılan baskın aksesuarlarla hangi dönemi ve hangi tarzı yansıttığınızı belirleyebilirsiniz. Konu 70’ler olunca saç aksesuarları ön plandayken, iri kolye ve küpelere de rastlamak mümkün. Tabii bir de disket şapka modelleri de yine ikonlaşan bir durumu temsil ediyor: Kafana ne takarsan tak, yeter ki fazla düşünme…

Sokak Modası: 70'ler

Mevsim Tezatı

Kışa yakıştırılan süet, sıcak havanın en tezat seçimini ortaya çıkarıyor. Özellikle etek modellerinde önümüze çıkan bu zıtlık ne kadar kullanılır bilinmez. Artık hava durumu mevsim normallerine döndüğüne göre süeti sonbahara ertelemeli ama asla unutmamalıyız.

Sokak Modası: 70'ler

Ve Daha Fazlası

Sokak Modası: 70'ler Sokak Modası: 70'ler Sokak Modası: 70'ler Sokak Modası: 70'ler