Nail Art ve Tırnak Bakımı: Mistik Yağ

Güzel tırnaklar her zaman, herkesin bir hayali. Aslında bu herkes için de gerçeğe dönüşebilecek cinsten. Üstelik birçok hayale göre gerçeğe dönüştürmek pek zor değil. Güzel tırnakları hayalden öteye taşıyıp, gerçeğe dönüştüren net ve tek adım ise bakım! Bir arkadaşımın tırnak bakımı ve nail art ile uğraştığını duyduğum zaman hemen bununla ilgili bir yazı yazmam gerektiğini hissettim. Hemen bir buluşma sözleşmesiyle bizim buluşma ufak çaplı bir de eğitime dönüştü. O anlattı, biz dinledik. Biz sorduk, o anlattı:

Nail art hayatının neresinde?
Nail art ortalama 1 senedir hayatımın ortasında. Aslında 28 yaşındayım ve 25 yaşıma kadar tırnaklarımı yedim. Lise hayatım, annemin çamaşır suyuyla saldırdığı siyah Slayer t-shirtlerimi, siyah oje kullanarak kapatma çabası haricin de ojesiz geçti. Zaten müzik eğitimi aldığım için uzun tırnak, oje filan hayaldi benim için. Sonrasında, müzikle alakam da kesilip hayat gailesine dalınca, günlük stresten uzaklaşmak için çok çeşitli yollar denedim. Kalıcı olanlar body building ve nail art oldu. Hemen hemen 1 senedir de instagram hesabımdan iyi kötü nail artlarımı yayınlıyorum. (@kedicatus)

Nail art modası diye bir şey var mı?
Tabii ki her sektörde olduğu gibi nail artın da bir modası olduğu doğrudur. Üstelik sadece süslemelerin değil, protez gibi tırnak yüzeyine uygulanan çeşitli süsleme ve şekil verme gibi tırnak uygulamalarının da bir modası var. Mesela eskiden akrilik diye tabir edilen ısı başlatıcılı protezler modayken şimdi jel diye tabir edilen, UV kurutmalı tırnaklar daha moda.

Güzel tırnaklar mı sağlıklı tırnaklar mı?
Bana kalırsa sağlıklı tırnaklar zaten güzel görünür. Bazen değiştiremeyeceğimiz şeyler vardır; mesela tırnaklarınız gül veya yaprak diye tabir edilen bombeli yaygın formda olabilir. Ya da mesela tırnaklarınız uzadıkça, yanlardan içe doğru kıvrılıp derin bir c açısı (c curve) yaratıyor olabilir. Bunlar genetiğimizden gelen değiştiremeyeceğimiz özelliklerimizdir. Ancak bugün artık doğru uygulama ile protez tırnaklar kullanarak tırnak şekillerini değiştirmek mümkün.

Küçükken tırnak yer miydin?
Çok küçükken yemiyormuşum sanırım. En erken yedi yaşımı hatırlıyorum, hiç bırakmadım da üstelik. Yani 25 yaşıma kadar boşum yoktur :)) Bir gün bir karar verdim, 10 ay kadar protez tırnak kullandım, sonra yine 10 ay kadar bakım yaptım ve bugün tırnaklarımdan gayet memnunum.

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak için ne yapmak gerekiyor?
Bakım. Tek kelime. Çünkü bakarsanız tırnak ve saç gerçekten çabuk ve gözle görülebilir cevap veriyorlar. Özetlemek gerekirse;
*Tırnaklarınızı Tanıyın ; bir dermatolog gibi parça parça tanımanıza gerek yok, sadece gözlemle, tırnaklarınız ince mi, kalın mı, kuru mu, sert mi, nemli mi, yumuşak mı, soyulmaya yatkın mı, bunlar gibi ince detaylar tırnak bakım rutininizi çok etkiler.*

Canlı Derilerinizi (eponikyum) Kestirmeyin!
Genelde kutikul adı altında kesilen deri aslında canlı bir deri olan eponikyumdur. Amacı tırnak yatağını ve matriksi (bebek tırnak hücrelerinin üretildiği yer) bakteri, mikroplardan korumaktır. Keserek kanattığınız bu alan, bakteri ve mikrop almaya çok açık olacaktır.
*Tırnaklarınızı Besleyin; içinde jojoba yağı ve e vitamini kaynağı olan bir tırnak yağı ile tırnaklarınıza besleme yapmanız çok önemlidir. Ellerimiz ve tırnaklarımız sürekli aşındırıcı etkenlere maruz kalır, bunların yaptığı etkiler bazen o kadar derindir ki kalıcı olabilir. İyi beslenmiş bir tırnak bu etkenlere karşı durmayı başaracaktır.*

Mistik yağ nedir?
Mistik yağ, içeriğindeki zeytinyağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı ve limon yağıyla, tamamen organik bir tırnak bakım ürünüdür. Hiçbir koruyucu veya zararlı kimyasal içermez. Badem alerjisi olanlar için üzüm çekirdeği yağı içeren bir formülü de vardır. Koruyucu içermediğinden şişenizi açtıktan itibaren hemen hemen 2 ayda bozulur. %100 Türk malı ve yerli sermayedir. Amacı tırnakları besleyerek, kuvvet ve esneklik kazandırmaktır.

Oje tırnak sağlığını tehdit eder mi?
Nasıl kullandığınıza bağlı. İçeriğinde örneğin formaldehit olan bir tırnak sertleştirme cilası tırnaklarınızı ciddi anlamda sertleştirecektir. Evet, içindeki formaldehitin amacı budur zaten, ancak ortalama 15 gün kadar sonra tırnaklarınızdaki nem kaybı o kadar çok olacaktır ki, bu defa tırnaklarınız haddinden fazla sert olacaktır ve herhangi bir darbeye esneyerek cevap veremediğinden dolayı fizik kanunları gereğince kırılacaktır. Unutmamak gerekir ki dünyada karşılaşabileceğiniz, ışık ve elektrik harici her şey bir kimyasal reaksiyondur. Kimyasalları biraz olsun tanımak, etkilerini bilmek onları düşmanınız olmaktan çıkarıp dostunuz yapar.

Oje ile mistik yağı kullanabilir miyiz?
Tabii, ojenin mistik ile herhangi bir reaksiyonu yoktur. Zaten Mistik, işini deri ve eponikyum tarafından emilerek matrikste yapar.

Mistik yağ fiyatı nedir?
Şu anda 10 ml roll on başlıklı taşınabilir cam şişe ürünümüz 17 liradır. Bir de 20 ml plastik şişede ekonomik boyumuz vardır ki o da 28 liradır. (10 ml ürün günde 4/5 defa kullanımla 45 günlük ihtiyacınızı karşılar)

Tırnak bakım yağları ile mistik arasındaki fark nedir?
Piyasa yağları ile Mistik arasındaki en önemli fark Jojoba yağı içermesidir. Doğal yağlar içerisinde sadece bitkisel kaynaklı Jojoba yağı vücut yağımız sebum ile %96 oranında benzeşmektedir ve çok küçük moleküllerden oluşmaktadır. İçeriğinde altın dahi olsa bir bakım yağı Jojoba içermiyorsa, üzgünüm ancak tırnaklarınıza nüfuz ederek bakım sağlayamaz. Ayrıca Jojoba vücut yağımızla benzerliği sebebiyle, alerjik reaksiyon oluşturmaz.

Tırnak bakımını nasıl yapmalıyız?
Tırnaklarınızın genetik özellikleri de göz önüne alınarak 2 hafta ile 1 ay arasında değişen sürelerde tekrarlı bakım yapılabilir. Özellikle soyulmaya meyilli tırnakların sulu manikürden uzak durması gerekir. Bunun bir sebebi de tırnaklarınızın 3 dakika içinde ağırlığının 5 katı kadar su çekebiliyor olmasıdır. Su evrensel, organik bir çözücüdür, yani tırnak katmanlarınızı bir arada tutan vücut yağınızı da çözer, böylelikle tırnaklar katman katman soyulur. Soyulan bir tırnak sulu maniküre devam edip, cila ile koruma sağlamazsa, soyulmaya devam edecektir. Aynı şekilde ince bir tırnak yüzeyi bufflanarak düzeltilmeye çalıştığında her buff işleminde 20/30 katman kaybedeceğinden daha da incelecektir. Zaten buffing işlemi, tırnak yüzeyindeki doğal kalkanı da kaldırır, tırnaklarınızı dış etkenlere daha açık bırakır. Ellerinizi ağzınıza sokma alışkanlığınız var ise, tırnaklarınızda hep bir cila veya oje olması önemlidir. Salyanız, mide sıvılarınızın hafif halidir, yani asidiktir ve organik maddeleri parçalamaya yarar. Buna tırnaklarınız dahil. Elinizi günde 10 defa ağzınıza sokmanız ile yarım saat yağ çözücü içinde bekletmeniz arasında çok da bir fark yoktur. Çözüm, tırnak kalkanını sağlamlaştırmaktır, bu da bir baz ojeyle yapılabilir. Aslında kişiye özel bakım seçenekleri sunmak önemlidir. Evde uygulayabileceğiniz ufak ipuçlarımızı instagramda #mistikipucları hastagından takip edebilirsiniz.

Tırnaklarımızın sağlıklı olup olmadığını nasıl anlarız?
Sağlıklı bir tırnak 90/130 arası katmandan oluşur, matrix yarım hilal halinde seçilebilirdir ve nispeten beyazdır (bazı insanların matrixi çok derinde olabilir en belirgin olduğu tırnak baş parmak tırnağıdır, diğer tırnaklarınızda seçilemiyorsa lütfen korkmayın).Tırnak yatağı pembe olur, genetik olarak gelmiyorsa tırnakta bir renk değişimi gözlenmez. Tırnakta dalgalanmalar, çizgilenmeler olmaz. Kuvvet uygulandığında geri itebilecek kadar esnek yapıdadır, soyulmaz. Bazı rahatsızlıklar veya genetik faktörlerden dolayı tırnaklarınızda ray gibi dikine çizgiler gözlemlenebilir. Bunlar çoğunlukla bakım sayesinde görüntüsü azaltılabilecek doğalında zaten orada olan çizgilerdir.

Tırnak neden hızlı/yavaş uzar?
Tamamen genetik. Bazı rahatsızlıklar, b12 eksikliği hormonal dengeler tırnak uzama hızına etki edebilir ancak HİÇ BİR DIŞ ETKEN tırnaklarınızı hızlı veya yavaş uzatamaz. Hamileyseniz, tırnaklarınız, saçlarınız hızlı uzayıp parlak olabilir. Bu bir hormonal etkendir. Büyük bir travma geçirmek tırnaklarınızın şekline rengine ve uzama hızına etki edebilir bu da hormonal bir etkendir. Sadece öldüyseniz, tırnaklarınız artık uzamaz. Bunların dışında bakım ürünleri sadece tırnaklarınıza normalden fazla bir koruma sağlar, bu yüzden de hızlı uzarmış gibi gelir size. Aslında normal hızında uzamaktadır ancak dış etkenler tarafından gelen zararlara ekstra kalkanıyla daha fazla karşı koymaktadır.

Mistik tırnak bakım yağı nerden alınır?
Yağımıza ojelik.com  ‘dan ulaşabilirsiniz.

Son olarak sana nasıl ulaşabiliriz?
Bize mistik yağ hesabından, mistikiletisim@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılan her şeyi de sorabilirsiniz. Yardımcı olmak için buradayız. :)

nail-art-8

Güzel tırnaklara sahip olmak hiçte zor değil. En azından mistik yağ ile kolaylaşıyor, bir de geriye biraz oje ile elleri sihirli bir görünüme kavuşturmak kalıyor.

Nail Art modası Nail Art modası Nail Art modası Nail Art modası Nail Art modası Nail Art modası Nail Art modası