Komik Blog Yazıları: Kahkaha Analizleri

Nasıl gülüyorsun?
Neden gülüyorsun?
Nerede ve niye gülüyorsun?
Güler misin ağlar mısın?
Hadi birlikte Gudubet’in gülme şekillerini incelediği yazıya doğru uzanalım:

Çeşitli gülme şekilleri vardır; bazıları oldukça yapaydır, bazıları da bilhassa zorlamadır, bazıları ise fazlasıyla coşkuludur.  Karşısındakine aynı derece katılıp coşkulanamazsan eğer ne yapacağını da şaşırırsın. Gerçi o delicesine gülerken senin aldığın tavırlara bakmaz ama sen yinede gerilirsin işte… Bende bazen coşkulu kahkahalar atıyorum sonrasında hızla gelen bir utanç duygusu, kulakları lüzumsuz yere çınlatmanın alemi var mı adam gibi tebessüm et, hadi olmadı şu çirkin gülüşünü değiştir diyorum.

Kapalı ortamlarda delicesine gülen gruplara rast gelmişinizdir. Genelde bed, eleştirel bir surat takınırsın. Yine ne yapacağını bilememenin engellenemez aptal tavırları peydahlanır bünyede. Bazende hafiften gülümseme duygusu gelir avanak gibi bakarsın sağa sola…

saba-tumer-gulusu
Bu kadın abartılı kahkaha üstadıdır mesela, üstelik konulara
belli bir katkı sağladığı görülmemiş, sadece kahkaha atıp
aman ne şeker kadın  övgülerine mazhar olmuş, bayan
kahkaha diye adlandırılınca iyice şımarmıştır.
Kim bilir şimdi şu vakitte nerede şımarıyodur?

Espri grubu içindeysen eğer diğer insanlarında katılımını sağlama telaşına düşer etrafa sevimlilik muskası figürler sergilersin. Espriyi yapar gülücekleri atarken çevreye ustaca göz gezdirip takdir dolu bakışları ararsın. Bazı iyi niyetli teyzeler amcalar neşeli gençler nede güzel eğleniyorlar gibisinden destek gülücükleriyle karsılık verir keyifleniverirsin sende.
B
azende patavatsız şakalar yapılır hedef aldığın kişi durumdan rahatsızdır ve bir daha ki rövanşı sabırla bekler; avutma gülüşleri de vardır,  karşındaki fena halde geyiği harlamıştır. Öyle ki coşuyodur, delicesine gülüyordur, taklitler yapıyordur ve bu zor bir andır. Bir noktadan sonra adamın konuştuğu şeyler anlamlı bir bütün olmaktan çıkar, sürekli konuşuyordur.
Bu ses gürültüsü içinde sana da sorular sorup muhabbette katılım sağlamaya çalışıyordur, ama geyiği dinlemediğinden, hayvansı titremelerle  muşmula gibi güler ya da “Allahım ya alem adamsın” deyip ona istediğini verip kurtulursun; ama yüz senin değildir. Artık zorla gülmekten yüz hatları gerilmiştir inceden, bir ağrı dahi söz konusudur.

bahceli-gulusu
Bahçeli gülmeyi bilmeyenlerden, zaten içinde yer
aldığı siyasi taban kahkaha atmayı yadırgar,
bu da kasıntıdan ileri gelir. Erkek adam kahkaha
atınca erkekliğinden çok şey kaybedebilir.

Muhabbet seni sarmayabilir aslına bakarsan belki de grubun enerjisinin altındasındır. Gruba yeni bir şey veremiyor, “diğmi abi ,hahaha , valla öyle abi” gibi acınacak sözler ediyorsundur. Bu durumda grubun diğer sümsük şahsiyetini yanına çeker en azından onu güldürür keyiflenirsin.
Birde yaranma yalaka gülüşleri vardır. Öğretmene, iş yerinde patrona sıkça yapılır. Güzel kızlara da uygulanır; kız nedense “bende” “bence de” deyip mızıklar onursuz bir şahsiyete bürünürsün. Patron ve arkadaşları  sana takılıp kafa bulur birden çocuklaşır, başını patronun omzuna koyup oracıkta uyumak istersin. İşte patron adam bu bakarsın sıkılıverir senden, birden tavla filan ister arkadaşıyla oynamak için o zaman kalakalırsın suratında hiç senin olmayan yapmacık bir gülüşle.

Kızlara karşı kullandığın gülümseme ise aklında kalan 2.sınıf bir holivıd filmi oyuncusunun cezbedici gülüşüdür. Kız zaten saçmaladığından pek de dinlemez, bazen erkenden güler yada asıl gülünmesi gerekilen yeri ıskalar. Ardından gelen kesif bir sessizliğe neden olursun.

Birde tüm vücudu kullanarak komedi etkisini çevreye yayıcı gülüş vardır, kasılıp garip hareketlere girersin, abartılı hareketler sergiler, bazen de “bu çocuk deli yaaaaa” sözünü duyana kadar garip gülüşünü sürdürürsün.

arinc-gulusu
Arınç bey ağlamanın da gülmenin de hakkını verenlerden
olmayı başarmıştır. Ha ha ha Allah canını almasın tarzında
bir gülme metodu uyguluyor düşüncesindeyim, zira kahkaha ölçüsünü kaçıranlar topu karşı tarafa yıkarak bir an olsun
soluklanır, utançtan kurtulurlar.

Bunlarda şımarıklık kahkahalarıdır; dikkat çekmek için ergenlerin sık başvurduğu bir yöntemdir, ama ergenlik sonrasında da bu şımarıklık devam eder. Bu tiplerin gruba tek katkısı garip kahkahalarıdır, espri anlayışları aslında sıfırdır, mevzuyu sürükleyici herhangi bir katkıları olmaz sadece hayvansı çığlıklarla güler, el kol vücut teması sağlar, dikkat çekmeyi başarırlar.

Birde görüntüye uymayan gülüşler vardır; aslan parçası gibi adam, hadım zenciler gibi cilve saçarak güler. Bazıları bit kadardır ama gülüşü gök gürlemesini andırır bazıları ise insiyatifi elden bırakmamacasına ölçülü gülmeye çalışır.

(Kaynak için Gudubet Adam’a giden yol aşağıdadır.)

Ve diğer gülüşler… Ah o yaman gülüşler için Gudubet Adam ‘a bir tık…