Grinin Bilmem Kaç Tonu

Modanın replay tuşu bu sefer griye kendini fena kaptırdı. Gri bulut, gri hava, gri bir ceket, pantolonun gri, kazaklar zaten gri… Canlı, renkli, cıvıl cıvıl, ılık, bahardan kalma günleri ver bana geri… İçim dışım arabesk oldu birkaç gündür. Kamyon arkası yazıları gibi hissediyorum her söylediğimi. Üzerine de bir gri renk sarıyor her yeri işte bu kısımdan sonrasını sokak modasına bırakıyorum. 

Tüketirken tükettiğimizi  tekrar üretiyor gibi yapıp tekrar tüketen olduk farkında mısınız? Adeta bir tekerleme gibi değil mi? Tüketirken tüketilen neyse onu tekrar üretiyor sayıp tüketmek. Konu gri renkten açıldı diye söylemiyorum. Her zaman her yer aynı. Herkes herkesi durmadan taklit ediyor. İnternet, bloglar, dergiler, gazeteler, kitaplar bile üstelik. Sanki herkes eskiyi alıp yeni diye tekrar ediyor. Sıkılmadınız mı? Her gün baktığınız ekranlarda hep benzer şeyleri görmekten, her gün takip ettiğiniz insanların sürekli olarak kendilerini çeken kocaman yüzlerinden, her an önünüze gelen reklamların benzerliklerinden, her saniye üretilen kampanyaların birbirini tüketmesinden bunalmadınız mı?

İnce bir çizgi çekin. Bunu bir mesafe olarak kabul edin. Sürekli kendi yüzünü çekenlerden, sürekli bir başkasını taklit edenlerden, sizi içine çeken benzerliklerden bir adımda uzaklaşın. Taklit etmeyin, esinlenin, ilham alın, üretin. Üretirseniz ancak kendinizi ve kendi stilinizi ortaya çıkarırsınız.

Ne demiş Tarkan ” Başkası olma kendin ol, böyle daha güzelsin..”

Gri kombin meselesini de öyle kafanızda dallandırıp budaklandırmaya gerek yok. Gri neticesinde nötr renklerden. Nereye çekersen oraya gelen, ne desen inanan, kötü düşünmeyen, karamsar gibi gözüküp aslında pozitif bakan bir karakter gibi. Tüm renklerle uyum sağlayabilecek hoşgörüye sahip. Yeter ki çok karmaşık olmasın. Gerisi zaten önemli değil. Çorap söküğü gibi gelir. Mesele nokta koymak. Yerine, yerinde…

Gri ile kahve rengini mutlaka bir arada denemelisin. Araya siyah serpiştirmekte herkes herkes kadar özgür üstelik.

Gri deyince ekoseyi akıllara getirmek artık adetten. Bunu tekrar etmek ve durmadan yapmak ise malum moda. Sıkılırsan mola..

Griyi öyle sönük hayal etmek de ne demek? Gümüş, metal renkler her daim bizimle.

Ah kırmızı… Yeniden tıpkı replay tuşunun her an takılı kalması gibi. Bazen işe yarıyor, kabul!