Aşk mı? Sevgi mi?

ask-mi-sevgi-mi-modaviki-2
Bir kimseyi sevince umut artar. Yaşam sevinci, hayal potansiyeli ve gülümseme daima sizinle olur. Aklınıza ne gelirse gelsin gülümseyerek düşünceye dalarsınız; dudaklar gergin, elmacık kemikleri yukarıda. Hep iyi taraflarını yanınıza alırsınız hayatın. Misal, trafikte yaya olarak yürürken havalara bakarak yürüdüğünüzde herhangi bir arabanın gelip size çarpma ihtimali vardır. Siz yine de yukarılara bir yerlere bakarak yürümeyi tercih edinirsiniz. Aşk hep havada bırakır insanı,
 yer ile gök arasında. Bir gün kara bir bulut gelip yıldırımın etkisiyle sizi yere çarpana kadar. Bu halde bile sevdiceğinizin sizi havada yakalama ihtimalini düşünürken çoktan belki yeri boylamışsınızdır. Her ilişki hikayesinin, kötü biteceğini falan söylemiyorum. Felaket tellalı değilim, nitekim aşkı hissetmek öyle yerle gök arasında kalmakla bitmiyor. Evet, kabul ediyorum karşılaşıldığı ilk anda olan o adrenalin yükselmesi ve hatta bu yüksekliğin biraz uzun sürüp uykusuz gecelere davetiye çıkardığını.

ask-mi-sevgi-mi-modaviki-İlk günler yorulmak nedir bilmeden, yemek yemeyi unutup aç dolaşılan sokaklarda ki zıplama isteği. Aşk ne güzeldir. Aşkın ilk hali gibi alışıla gelmiş hali de güzeldir. Aradan geçen zaman sizi yere fırlatmadan büyük bir sükûnetle adımlarınızı daha sağlam yere basmanızı sağlar.
Yeryüzünde ayaklarınızın büyüdüğünü hissedersiniz. Boyunuz uzamış gibi gelebilir. Hatta bir karış daha yükselseniz başınız göğe bile erebilirdi kim bilir. Zaman geçer, karnınız acıkmaya başlar, kalbinizin ritmi normal atışına geri dönüp sabitlenir. Artık her şey olası gidiyordur. Bir tesadüfün altında mucize aramıyorsunuzdur. Sadece sayılar çoğalmıştır. İki kolunuz varken, dört kolla sarılıyorsunuzdur hayata. Endişelerinizi bölüp, sevinçlerinizi çoğaltabiliyorsunuzdur. Dört gözle bekliyorsunuzdur, umut ettiklerinizi. Bir iken iki oldunuz. Onun en iyi arkadaşı sizin sırdaşınız. Sizin sırdaşınız, onun en kadim dostu.
Sevmek böyle bir şey aslında. Sevmek, aşkı büyütmek gibi…

ask-mi-sevgi-mi-modaviki-3